MDCplus ÖZELLİKLERİNİ MAKİNELERİNİZ İÇİN ÖZELLEŞTİRİN

  • Ana Sayfa
  • /
  • MDCplus ÖZELLİKLERİNİ MAKİNELERİNİZ İÇİN ÖZELLEŞTİRİN

MDCplus ÖZELLİKLERİNİ MAKİNELERİNİZ İÇİN ÖZELLEŞTİRİN

MDCplus, makineleriniz için birçok özelleştirilebilir özelliğe sahiptir. Bu önemlidir, çünkü tüm makineler aynı kontrol ünitelerine, duruş nedenlerine, çalışma programlarına sahip değildir.

 

MDCplus, makine merkezli yazılım olarak tasarlanmıştır, böylece çoğu makine için ayrı ayrı yapılandırılabilir. Bu içerikte, makineler hakkında doğru verilere sahip olmak için doğru şekilde ayarlanması gereken ana özelliklere bir göz atacağız.

Tüm özelleştirmenin MDCplus'ta ayarları değiştirerek yapıldığını ve her müşteri için ayrı ayrı çalışmaya veya kodlamaya gerek olmadığını belirtmek önemlidir. Aşağıda belirtilen tüm ayarlanabilir özellikler tüm MDCplus kullanıcıları için mevcuttur.

 

Makine Durumları, duruş nedenleri ve parametreleri

Durumlar, duruş nedenleri ve parametreler her makine için ayrı ayrı ayarlanmalıdır. Durum ayarları ve ölçülen parametreler farklı kontrol üniteleri için farklılık gösterir. Durumlar oluşturmak için formülleri de kullanabilirsiniz ve formüller her makine için farklı ayarlanabilir.

 

Görsel 1 : Makine durumları


Görsel 2 : Duruş nedenleri


Görsel 3 : Ölçülen parametreler

 

Çalışma takvimi

 

Haftalık çalışma takvimi, tatiller ve istisnalar her makine için ayrı ayrı ayarlanabilir. Ekran görüntüsünde şirket yapısını ve tüm makineleri görebilirsiniz. Şirketin mavi renkli isimleri olan makine ve birimleri, şirketin standart çalışma programından farklı çalışma programlarına sahiptir. Şirket ağacından birimi veya makineyi seçip programı değiştirerek şirket birimi veya makine için ayrı bir zaman ayarı yapabilirsiniz.


Görsel 4 : Çalışma takvimi

 

Üretimi izleme ve KPI ayarları

 

Üretim izleme ayarlarında, üretimle ilgili eylemlerin MDCplus'a nasıl kaydedildiğine ilişkin farklı seçenekler tercih edebilirsiniz, örneğin operatörün makinelere kaydolması ve parça sayacı ayarları için kurallar belirlenebilir.


Görsel 5: Üretimi izleme ayarları

 

KPI ayarlarında OEE gibi KPI'ları ölçmek için formülleri değiştirebilir ve gerekirse KPI'ları ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.


Görsel 6 : KPI ayarları

 

Teknolojik operasyon

 

Lisansınızda hangi yazılım modüllerine sahip olduğunuza bağlı olarak, makineler için daha fazla ayar yapabilirsiniz, örneğin: Üretim izleme modülünüz varsa, teknolojik işlemleri yapılandırabilirsiniz ve söz konusu teknolojik işlemi yapabilen makineler için bunları ayarlayabilirsiniz. İşlenecek parça için uygun makineleri seçebilirsiniz.


Görsel 7: Teknolojik operasyonu makinelere dağıtma

 

NC-program dağıtımı

 

NC programları tek tek makinelere dağıtılabilir ve makineler tarafından işlenmek istenen parçanın operasyon bilgilerine eklenebilir. Vardiya görevleri aynı zamanda ilgili makinelere dağıtılır ve NC programları vardiya görevlerine bağlanabilir. Bu özellikleri kullanmak için NC program yönetimi modülüne ihtiyacınız vardır.


Görsel 8: NC programın teknolojik operasyona bağlanması

 

Raporlar, kayıtlar, ölçülen parametreler, olaylar

 

Ayrıca tüm raporlar, günlükler, ölçülen parametreler, olaylar vb. bir makine veya makine grupları için oluşturulabilir.


Görsel 9: Seçilen bir makine için OEE raporu

 

Makineler, kendiniz seçebileceğiniz farklı kategorilerde gruplandırılabilir. Örneğin, yalnızca bir gruba donanım bağlantısı olan eski makineleri ve başka bir gruba kombine bağlantılı (donanım + doğrudan ethernet bağlantısı) daha yeni makineleri gruplandırabilirsiniz. Bu, eski ve yeni makineler hakkında kolayca ayrı raporlar almanızı sağlar. Farklı makine gruplarından ayrı raporlar almak isterseniz, diğer makine grubu türleri örneğin freze makineleri ve torna makineleri olabilir. Her makine birçok grupta olabilir, bu nedenle makinelerinizi nasıl gruplayabileceğiniz konusunda hiçbir sınırlama yoktur.


Görsel 10: Makine grupları


Görsel 11: Torna grubu için makinelerin kullanım raporu


Görsel 12: Freze grubu için makinelerin performans raporu

 

Çalışanlar ve roller

 

MDCplus çalışanları listeler ve bu listede çalışanların her bir makine için farklı rolleri olabilir. Makine için duruş nedenlerini veya teknolojik işlemleri seçmek istiyorlarsa, çalışanın makine üzerinde bir rol ile birlikte yetkisinin tanımlanmış olması gerekir


Görsel 13: Çalışanların makinelerdeki rolleri

 

Daha detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçin.

 

Makine çalışması, personel üretkenliği ve parça üretim sürecini izlemek için tasarlanmış Endüstri 4.0 gerçek zamanlı izleme ve makine veri toplama (MDC) sistemidir. Özel olarak işlenen raporları ve tabloları makul olmayan duruşları ortadan kaldırmak, genel ekipman etkinliğini (OEE) değerlendirmek ve üretim maliyetlerini azaltmak için kullanılabilir.

 

Tandem Takım Tezgahları, Zyfra MDCplus Türkiye resmi distribütörüdür.

İmes Sanayi Sitesi A Blok 103. Sokak No:1A
Yukarı Dudullu Ümraniye / İstanbul
+90 216 313 14 13 +90 530 970 12 81 info@mdc-plus.com.tr www.tandem.com.tr