MAKİNE TAKİP ve ÜRETİM VERİ TOPLAMA SİSTEMİNİN SAHİP OLMASI GEREKEN 7 TEMEL ÖZELLİK

 • Ana Sayfa
 • /
 • MAKİNE TAKİP ve ÜRETİM VERİ TOPLAMA SİSTEMİNİN SAHİP OLMASI GEREKEN 7 TEMEL ÖZELLİK

MAKİNE TAKİP ve ÜRETİM VERİ TOPLAMA SİSTEMİNİN SAHİP OLMASI GEREKEN 7 TEMEL ÖZELLİK

MDCplus, üretim ekipmanlarının her zaman ve her yerde gerçek zamanlı izlenmesini sağlar. Sistem, CNC makinelerine, geleneksel makinelere, endüstriyel robotlara ve üretim hatlarına bağlantıyı destekler. Geleneksel bir Windows uygulaması veya modern bir web tarayıcısı kullanarak, makinelerinizin durumunu gösterge tablolarında, zaman çizelgesinde veya bir atölye yerleşim düzeninde değerlendirebilirsiniz.

Çoğu modern CNC makinesinin izlenmesi basittir - sadece ağ kablosunu makinede uygun bağlantı noktasına bağlayın ve veri aktarımı için yapılandırın. Bu durumda, otomatik olarak yalnızca makinenin durumu (çevrim, duruş süresi, alarm) hakkında bilgi almakla kalmaz, aynı zamanda kesme işlemiyle ilgili büyük miktarda veri alırsınız: NC program numarası, koordinatlar, hız, ilerleme, takım numarası vb.; ve birçok sistem değişkeninin yanı sıra: sıcaklık, iş mili yükü, alarm numarası vb. verileri elde etmek mümkündür.

Gerçek zamanlı makine izleme ve üretim verisi toplama sisteminin sahip olması gereken özelliklerin bir listesi aşağıda verilmiştir:

 

1. GERÇEK ZAMANLI İZLEME

Her makineden (7/24) veri alınır ve bir sunucuda saklanır. Üretim verimliliğini ve darboğazlarını objektif olarak görmek için MDСplus kullanıcıları için birçok araç mevcuttur. Tablo şeklinde veriler ve diyagramlar dahil olmak üzere 100'den fazla önceden tanımlı rapordan (OEE, KPI, duruş nedenleri, işlenmiş parçalar, alarmlar vb.) seçim yapabilirsiniz veya seçilen kriterlere göre analiz üreten rapor üreticisini kullanabilirsiniz.

Ana fonksiyonları:

 • Ekipmanın yükü, durumu ve çalışma modlarının izlenmesi
 • Duruş nedenlerinin tanımlanması ve sınıflandırılması
 • Operatörlere üretim görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak
 • Kazalar ve planlanmayan arıza süreleri konusunda sorumluları ve üretim departmanlarını bilgilendirme
 • Ekipmanların çalışması ve üretim verimliliği hakkında analitik raporların derlenmesi

Uygulama sonucunda: Makine arıza durumu ile ilgili, sorumluların ve üretim departmanının anında bilgilendirilmesi ve sorunun mümkün olan en kısa sürede çözülmesi sonucunda ekipman kullanım verimliliğinin % 15'e kadar artırılması, böylece planlanmamış arıza süresinin azaltılması ve şeffaflığın üretim sürecine ve şirket kültürüne kazandırılması elde edilir. 

 

2. DNC İLETİŞİMİ VE NC PROGRAM YÖNETİMİ

MDCplus, kullanıcılara NC programlarını depolamak ve CNC makinelerine aktarmak için kullanışlı ve güvenilir araçlar sunar. Bu modülü kullanarak, NC programlarını bir sunucuda depolamak için dizinler oluşturabilir, NC dosyalarını belirli parça ve makinelerle ilişkilendirebilir, NC programlarının kullanımıyla ilgili istatistikler oluşturabilir ve makinede yürütülen NC dosyasını otomatik olarak orijinal NC dosyasıyla karşılaştırabilirsiniz. Makine operatörü, TVV cihazının arabirimi veya bir mobil cihaz aracılığıyla NC programlarının veri tabanına erişir ve yerel ağ üzerinden istenen NC programını CNC makinesine hızlı bir şekilde yükleyebilir.

Ana fonksiyonları:

 • NC programlarının CNC makinelerine hızlı transferi
 • Erişim izinleri ile birlikte NC programlarının arşivi
 • NC program yürütme kontrolü
 • Bir makinedeki etkin NC programının sunucu arşivindeki orijinal sürümle karşılaştırılması

Uygulama sonucunda: NC programlarının ayarlanması, seçilmesi ve aktarılmasıyla ile ilgili duruş sürelerinin %20'ye kadar azaltılması sağlanır.

 

3. ÜRETİM KONTROLÜ

Bir işletme, üretim çıktısını senkronize etmek, koordine etmek, analiz etmek ve optimize etmek için yazılıma ihtiyaç duyar. Bu görevleri yerine getirmek için tasarlanan MES sistemleri (Üretim Yürütme Sistemi) genellikle çok geniş bir işlevsellik sunar ve bunların uygulanması çok zaman ve kaynak gerektirir. Üretim alanı düzeyinde üretimi planlamak ve kontrol etmek için kullanımı kolay ve ucuz bir modülde müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Üretim Kontrolü modülünü geliştirdik. 

Üretim Kontrolü modülü vardiya görevleri düzeyinde işin yürütülmesi için planlama ve kontrol sağlar; Bir parçanın üretim verilerini içerir, teknolojik işlemlerin yürütülmesini izlemenize, KPI'yı üretilen parçaların miktarına ve kalitesine göre ayarlamanıza, onaylamanıza ve planlanan göstergelerden sapmaları tanımlamanıza olanak tanır. Modül, çeşitli endüstrilerin özelliklerine kolayca uyum sağlar ve istenirse bir MES veya ERP sistemine entegre edilebilir.

Ana fonksiyonları:

 • İş emirleri sayfaları oluşturma
 • Modül verileri ile OEE'yi hesaplama
 • Makinedeki teknolojik operasyonların kontrolü
 • Hurda parçalarının tanımlanması

Uygulama sonucunda: Teknolojik süreçlerin optimizasyonu, gerçek üretim kapasitesinin belirlenmesi, üretim maliyetlerinde azalma ve toplam üretim verimliliğinde %5'e varan artış elde edilir.

 

4. TİTREŞİM İZLEME VE TANILAMA

Zyfra MDCplus, titreşim izleme ile benzersiz bir işlevsellik sunar. Titreşim İzleme ve Tanılama modülü, CNC makinesinin mekanik bileşenlerinin teknik durumunu gösteren parametreleri ölçmek, elde edilen değerleri kabul edilebilir değerlerle karşılaştırmak ve titreşim parametre değerleri ayarlanan eşikleri aşarsa, kullanıcıyı bilgilendirmek için CNC makinesine monte edilen özel sensörlerin ve cihazların kullanılmasına olanak sağlar. 

Ana fonksiyonları:

 • Arızaların erken tespiti için CNC makinesinin mekanik parçalarının sorunlarının teşhisi
 • Bakım planlama ve onarım çalışmalarının sağlanması
 • Acil durumlarda CNC makinesini kapatma özelliği

Uygulama sonucunda: Mekanik bileşenlerin arızalanmasıyla ilgili aksama süresindeki azalmaya bağlı olarak, ekipman kullanım verimliliğinde %8'e varan bir artış sağlanır.

 

5. GÜÇ TÜKETİMİNİ İZLEME

Üretime yapılan yatırımlar sadece CNC makinelerini satın alma maliyetiyle sınırlı değildir. Endüstriyel ekipmanların enerji tüketimi de işletme için önemli bir maliyettir ve makine duruş sırasında bile elektrik tüketmeye devam eder. Güç Tüketimi İzleme modülü, makinenin çeşitli modlarında ve koşullarında enerji maliyetleri ile ilgili verileri toplar ve makinelerin kullanımını enerji verimlilikleri açısından analiz etmenizi sağlar.

Ana fonksiyonları:

 • Her bir CNC makinesinin sürekli güç tüketiminin izlenmesi
 • Enerji verimliliği göstergelerinin hesaplanması
 • Enerji tüketim değerlerinin tablo veya grafik şeklinde gösterilmesi

Uygulama sonucunda: Elektrik kaybının ana sebepleri belirlenerek elektrik maliyetlerinde %3'e varan bir azalma elde edilir ve elektrik tüketiminin gerçek maliyeti hesaplanır.

 

6. HARİCİ ERP, CAD/CAM/PDM, MES ve BI SİSTEMLERİ İÇİN API BAĞLANTISI

MDCplus, dijital üretim takibinin tek olmasa da önemli bir bileşenidir. ERP, MES, CAD/CAM, PDM ve BI ile entegrasyon için ve bir yazılım ürününün işlevselliğine, verilerine erişmek için bir dizi yöntem olan Application Programming Interface'yi (API) kullanabilirsiniz. Şu anda popüler MES ve ERP sistemleri ile entegrasyonu destekliyoruz. Bağımsız geliştirme için her zaman bizden API dokümantasyonunu isteyebilir veya geliştiricilerimizin hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Ana fonksiyonları:

 • Üçüncü taraf mühendislik ve üretim yazılımlarıyla veri alışverişi yapabilme
 • MES'den sipariş ve planlanmış işler hakkında bilgi edinme
 • MES ve BI'ya makinelerin durumu ve üretim süreci hakkında veri aktarımı

 

7. BİLGİSAYARLI BAKIM

Bakım ve onarım çalışmaları için otomatik destek sağlamak, bakım ve onarım süresini azaltmaya ve üretim ekipmanının dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur. Bilgisayarlı Bakım modülü genellikle büyük işletmelerde talep görmektedir ve iki alt modül içermektedir:“Sevk Etme” ve “Bakım”. Birincisi, servis departmanları tarafından operasyonlarda kullanılan ekipmanın teknik olarak hazır olmasını sağlamak ve raporlar oluşturmak için kullanılır. İkincisi, planlama süreçlerini, onarım ve bakım çalışmalarının koordinasyonunu ve kontrolünü, ekipmanın çalışma süresinin otomatik olarak muhasebeleştirilmesini destekler ve makinelerin önleyici bakımını içerir.

Ana fonksiyonları:

 • Bakım ve onarımların planlanması, koordinasyonu ve kontrolü
 • Yedek parça ve malzeme tüketiminin kontrolü
 • Ayrıntılı hata bilgisi alma
 • Servis işlemlerini belgeleme
 • Dış hizmet kuruluşları ile etkileşim

 

Tüm bu özellikler ve daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Makine çalışması, personel üretkenliği ve parça üretim sürecini izlemek için tasarlanmış Endüstri 4.0 gerçek zamanlı izleme ve makine veri toplama (MDC) sistemidir. Özel olarak işlenen raporları ve tabloları makul olmayan duruşları ortadan kaldırmak, genel ekipman etkinliğini (OEE) değerlendirmek ve üretim maliyetlerini azaltmak için kullanılabilir.

 

Tandem Takım Tezgahları, Zyfra MDCplus Türkiye resmi distribütörüdür.

İmes Sanayi Sitesi A Blok 103. Sokak No:1A
Yukarı Dudullu Ümraniye / İstanbul
+90 216 313 14 13 +90 530 970 12 81 info@mdc-plus.com.tr www.tandem.com.tr